

Dam: så spelas Svenska Cupen 2020
/* php edit_post_link(); */ ?>Nu är det klart – här är gruppindelningen i Svenska Cupen 2020
Under hösten kommer den andra upplagan av Svenska Cupen för damer att genomföras. Gruppindelningen är fastställd och samtliga lag i Elitserien kommer att delta. Gruppspelet avgörs genom enkelmöten med full matchtid.
– Vi är glada att kunna genomföra Svenska Cupen för andra året. Gruppspelet kommer att avgöras i två grupper precis som ifjol. De två bästa lagen i varje grupp kvalificerar sig till slutspel, säger Micke Eriksson, tävlingsansvarig på Bandyförbundet.
Matcherna i gruppspelet ska ha genomförts senast söndag 4 oktober och därefter väntar slutspel i Västerås 10-11 oktober.
– Förra året framkom kritik mot matchtiderna i slutspelet. Orsaken till förra årets tider var sen planering vilket försämrade möjligheterna till bra matchtider i ABB Arena. Vi har lyssnat på kritiken och har gemensamt med arrangören Västerås SK nu planerat bättre matchtider i slutspelet, säger Micke Eriksson.
Svenska Cupens premiärupplaga uppskattades av både supportrar och spelare i Elitserien.
– Jag tyckte att cupens upplägg förra året var jättebra. Det är riktigt kul att cupen har införts och att vi får chansen att mäta oss med våra seriekonkurrenter tidigt på säsongen. Det är verkligen roligt att alla lag i Elitserien får chansen att delta i cupen, säger Villa Lidköpings anfallsstjärna Matilda Svenler till svenskbandy.se.
GRUPPINDELNING, SVENSKA CUPEN 2020
GRUPP A: Skutskärs IF, AIK Bandy, Sandvikens AIK, Skirö AIK.
GRUPP B: Västerås SK, Villa Lidköping BK, KS Bandy, Mölndal Bandy.SLUTSPEL, 10-11 OKTOBER I VÄSTERÅS
LÖRDAG 10 OKTOBER
14.30 Semifinal 1, A1-B2
17.00 Semifinal 2, B1-A2SÖNDAG 11 OKTOBER
11.00 Bronsmatch
14.00 Cupfinal