FAB5583

Biljetterna är släppta – boka din plats till Svenska Cupen 2021

Vi närmar oss säsongens första tävlingsmatcher – njut av Svenska Cupen den 1-3 oktober i Lidköping

Regerande turneringsmästarna Villa Lidköping BK hälsar, tillsammans med Svenska Bandyförbundet, de åtta bästa lagen från fjolårets Elitserie, välkomna till årets första tävlingsturnering – Så är läget inför turneringen.

Den mest väsentliga frågan just nu är den om publikrestriktionerna till Svenska Cupen 2021. Efter tisdagens positiva publikbesked kan nu turneringen spelas inför fulla läktare och biljetterna släpptes fredagen den 10 september – 10.00.

Biljettinformation

Helgpass: 225 kr (här ingår samtliga matcher).
Dagspass: 175 kr (ger dig entré till samtliga matcher den dagen)
Barn och ungdomar upp till 13 år i målsmans sällskap: Fri entré.
Säsongskortsinnehavare: Fri entré

Biljetterna är släppta här  >>


1934 Restaurang & Konferens har öppet hela helgen

Vår restaurang i Sparbanken Lidköping Arena har öppet från fredag 11.30 och hela helgen. Varje dag serveras det lunch och middag och på fredagen är det livemusik på scen i restaurangen.

Boka bord: 070-420 00 67 eller boka@nittontrettiofyra.se.


Ackreditering – Sparbanken Lidköping Arena

För att du som press/media ska kunna besöka oss under våra arrangemang så krävs det en ackreditering.

Skriv:
Namn.
Från vilket media.
Roll.

Skicka uppgifterna i ett mail till: ackreditering@vlbk.se

Hur turneringen avgörs

Lagen placeras i två grupper A och B. Gruppindelningen är baserad på finallag och slutspelsmotståndare 2021. Placerat lag 1–2 i respektive grupp går till semifinal. Samtliga lag är garanterade minst tre matcher.

Grupp A: Villa Lidköping, Edsbyns IF, Västerås SK, Vetlanda BK
Grupp B: AIK, Sandvikens AIK, IFK Vänersborg, IK Sirius

Spelschema
Fredag 1/10
12.00 Villa Lidköping BK – Vetlanda BK (A)

14.00 Edsbyns IF – Västerås SK (A)
15.45 AIK – IK Sirius (B)
18.15 Sandvikens AIK – IFK Vänersborg (B)
20.00 Västerås SK – Villa Lidköpings BK (A)
21.45 Vetlanda BK – Edsbyns IF (A)

Lördag 2/10
10.00 IFK Vänersborg – AIK (B)
12.00 IK Sirius – Sandvikens AIK (B)
13.45 Villa Lidköpings BK – Edsbyns IF (A)
15.45 Vetlanda BK – Västerås SK (A)
17.30 IFK Vänersborg – IK Sirius (B)
19.15 AIK – Sandvikens AIK (B)

Söndag 3/10
09.00 Semifinal 1, A:1 – B:2
11.00 Semifinal 2, B:1 – A:2
16.00 Final, Vinnare A:1 – B2 – Vinnare B:1 – A:2

 


Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se