P1243348

Villa Lidköping arrangerade julbord för ensamma – tillsammans med kyrkorna i Lidköping

Villa Lidköping engagerade sig i jul för ensamma – tillsammans med kyrkornas Julaftonsgemenskap

Villa Lidköping tycker att det är viktigt att bidra med så mycket mer än det som händer på isen. Därför har man för andra året i rad engagerat

sig på Julafton. Den här gången med ett julbord och julfirande i 1934 Restaurang & Konferens.

– Julen är en period som förknippas med värme och gemenskap, men för alla är inte det självklart. Vi har försökt skapa en så bra jul som möjligt tillsammans med Hela Människan och kyrkorna i Lidköping just av den anledningen och för de personerna som behöver det mest. Vi vill vara en positiv drivkraft i Lidköping även utanför bandyn och detta är en del av det arbetet, säger Villa Lidköpings marknadsansvarige Jakob Kaufmann.

God mat, klappar och gemenskap. Så ser kanske julen ut för de flesta av oss, men många utsatta och ensamma människor och familjer har små möjligheter att fixa ett firande med de rätta ingredienserna. Och vissa andra kanske bara vill fira julen tillsammans med andra.

Av den anledningen har Lidköpings kristna samarbetsråd och Hela Människan under många år bjudit in till Julaftonsgemenskap, ett arrangemang där högtiden firas med julbord, musikunderhållning och andakt utan kostnad för de deltagare som anmält sig. Den här julen var Villa Lidköping det tredje benet i och tillsammans med personal och spelare så fanns man på plats under julafton.

För första gången var det dags att bjuda in till julfirande i 1934 Restaurang & Konferens.

– Vi var med redan i fjol men dÃ¥ satte pandemin stopp för en samling och dÃ¥ delade vi istället ut matlÃ¥dor med julmat, till behövande familjer, pÃ¥ torget i Lidköping, säger Jakob och fortsätter:

– En stor del av grejen är ju gemenskapen och det tappade vi lite då.

Totalt var det över 60 personer och 25 volontärer som firade julen tillsammans och det blev en jul med mat, dryck, livemusik, andakt och mycket skratt. För barnen fanns det även en lek- och pysselhörna.

Villa Lidköpings Felix Pherson var på plats och bjöd in samtliga gäster på biljetter till annandagsfesten mot Västerås SK.


Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
Sociala medier och webb | Villa Lidköping BK 

Dela artikeln