SOR2135

Villa Lidköping är klart för SM-final – där väntar AIK Bandy

Villa Lidköping klart för sin andra raka SM-final  – semifinalseger mot Skutskär: ”Nu kan vi fokusera på den viktigaste matchen på säsongen”

2-0 i matcher är ett faktum och damlaget är klart för sin andra SM-final, den här gången mot AIK Bandy på Studenternas IP den 19 mars.

– Jättekul att vi är där nu att vi vinner idag. Nu kan vi fokusera på den viktigaste matchen på säsongen, säger Agnes Ögren efter matchen.

Det blev en trygg seger i den andra semifinalen mot Skutskär på hemmaplan inför 501 åskådare. 3-1 i paus blev tillslut 7-3 och nu väntar en SM-final mot AIK nästa helg.

AIK är det enda laget som har besegrat Villa Lidköping på två säsonger. Man gjorde det i grundserien i Gubbängen.

– Jättekul och vi är revanschsugna på AIK, säger Agnes.

Hur känns det att få göra upp i en final med publik den här gången?

– Det ska bli fantastiskt. Extra kul att det blir på klassiska Studenternas och vi ska kriga för att försvara vårt guld. Så himla roligt också att publiken är tillbaka och jag hoppas att det kommer mycket folk.

För Villas del blir det första SM-finalen någonsin med publik och på Studenternas. Att rutinen för just det rummet inte finns, det ser inte Agnes som något problem.

– Vi ser bara positivt, vi har ingen rutin på Studenternas men vi vet vad vi kan och vad vi går för.

Om herrlaget kan gå i samma fotspår på måndag så väntar en dubbelfinal på lördagen. Samt F17-final på fredagen.

– Vi håller tummarna för att herrlaget vinner på måndag och att det blir en dubbelfinal.

Säkra dina finalbiljetter här >>
Säkra dina semifinalbiljetter här >>

 

MATCHFAKTA – SM-SEMIFINAL 2:3 (7-3)

3′ Moa Friman
12′, 47′ Ida Friman
19′ Tilda Ström
57′, 69′ Sofia Eriksson
68′ Matilda Svenler

Hörnor:

Villa Lidköping: 14
Skutskärs IF: 3

Utvisningar:

Villa Lidköping: 1×10
Skutskärs IF: 5×10

Så spelar Villa Lidköping:

Pernilla Elardt Östh
Malin Kall – Lisa Östman – Frida Wiklund – Annie Berner – Sanna Gustafsson
Ida Friman– Agnes Ögren – Moa Friman
Matilda Svenler – Tilda Ström

Avbytare: Julia Wallgren, Wilma Wachenfeldt, Sofia Eriksson, Sofie Millqvist (rmv).


Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se

Dela artikeln