

Kapten Karlsson är redo – SM-final ikväll mot Västerås: ”Sjukt sugen”
/* php edit_post_link(); */ ?>Martin Karlsson är redo för sin sjätte SM-final – den femte på raken: ”Man är sjukt sugen på att vinna och det vet jag att hela laget är”
Igår blev det guld – på damsidan. Ikväll är det dags för ny SM-final när det är herrarnas tur att ta sig ann Västerås SK på Studenternas IP. Lagkapten Martin Karlsson är redo för en tuff och tät match mot ett Västerås som slog ut Edsbyn i semifinalerna.
– Det här kommer bli grymt. Det är häftig idrott och det är kul att få vara en del av ett så stort evenemang, säger Martin om känslan inför kvällen.
Västerås kommer hit med 3–2 i matcher mot Edsbyn, vad tror du vi har att vänta ikväll?
– Dom verkar nöjda med sina prestationer och de ska dom vara. Det är två lag med bra självförtroende så det kommer bli tätt och tufft. Känslan är att vi har bra bilder mot Västerås och vi ska ta med dom bilderna och göra det här till en bra match.
Lagen har ställts mot varandra tre gånger den här säsongen om man inkluderar Svenska Cupen – en grönvit seger och två blåvita.
Martin:
– Vi är vana att ha mycket boll mot Västerås och tidigare år så tycker jag att dom har varit lite mer frustrerande när vi har haft bollen. Mot Edsbyn i semifinalerna tycker jag dom har varit lite mer coola i sin defensiv och tagit sina lägen när tillfälle har getts. Vi får se lite hur de agerar idag men mycket boll brukar vi ha och det gäller att vi gör rätt saker med den.
Kvällens final är Martins femte på rad – och sjätte totalt. För Villa Lidköping så är det final nummer 9 på herrsidan och målbilden är såklart att få knipa det tredje SM-guldet.
– Man vet hur fruktansvärt kul det är att vinna och hur fruktansvärt ont det gör att förlora. Dom kontrasterna är knivskarpa men man är sjukt sugen på att vinna och det vet jag att hela laget är.
Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se