ssss

Christoffer och Tilda är årets skyttekung och skyttedrottning

Villaduon är Ã¥rets skyttekung och skyttedrottning – Christoffer kan bocka av utmärkelsen för tionde Ã¥ret i rad och Tilda prisas för tredje Ã¥ret 

Christoffer Edlund och Tilda Ström är Sveriges främsta målskyttar och har återigen prisats i form av Årets skyttekung och Årets skyttedrottning.

I veckan meddelade Svenska Bandyförbundet vilka som fått utmärkelserna Årets skyttedrottning och Årets skyttekung, utmärkelser som delats ut av förbundet sedan 1977 respektive 1930. Vinnarna blev Christoffer Edlund och Tilda Ström.

Tilda Ström stod för 61 mål på 14 matcher under Elitserien och makalösa fem mål i SM-finalen. Nu är hon årets skyttedrottning för tredje året i rad.

– Det känns roligt. Men jag funderar inte så mycket på utmärkelser och så under säsongen. Det är kul att hjälpa laget men, man får inte glömma allt jobb som övriga i laget gör. De spelar fram och jobbar och sliter. Det är, som sagt, mycket annat ska som ska lyftas fram inte bara målskytten, säger Tilda Ström.

FAB7826

Villa Lidköping knep även motsvarande utmärkelse på herrsidan efter att Christoffer Edlund vunnit för tionde (!) gången under karriären. Den gångna säsongen gjorde han 60 mål på 24 matcher i grundserien.

– Ser man målmässigt och poängmässig rent individuellt så har det varit en bra säsong, samtidigt är det stora målet att vinna titlar med laget, det är det som räknas. Jag tycker att vi som klubblag stod för en makalöst bra säsong, minuset var att vi inte fick krydda det med vinst i sista matchen, då hade det blivit en säsong som hade gått till historien, men kan får ta nya tag och se framåt igen. Nu var det dessutom tionde gången som jag fick vinna skytteligan och det är kul, säger Christoffer Edlund. 

RS63705


Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se

Dela artikeln