FAB6801

Lisa Östman blir ny assisterande – och är kvar som spelare i Villa Lidköping

Comebacken gav mersmak – nu tar Lisa Östman en ledande roll i Villa Lidköping: ”När jag kom tillbaka insåg jag hur mycket jag faktiskt hade saknat det och hur bra jag trivs i laget. Villa försöker verkligen anpassa efter mina behov”

Villa Lidköping kan med glädje meddela att Lisa Östman blir kvar i klubben även kommande säsong. Det som spelare och assisterande ledare till Johan Lindblom som ska axla huvudansvaret.

Efter SM-guldet 2022 tackade Lisa Östman för sig och avslutade en fantastisk karriär. När sedan Villa Lidköping stod inför en rad tapp under säsongen så blev det aktuellt för en comeback, en comeback som gav mersmak och som nu har benat ut i en helt ny och ledande roll inför säsongen 2023/2024.

– Jag var väldigt mätt på bandyn och pendlingen inför att jag slutade och det kändes rätt där och då. När jag kom tillbaka insåg jag hur mycket jag faktiskt hade saknat det och hur bra jag trivs i laget. Villa försöker verkligen anpassa efter mina behov när det gäller arbete och pendling så när förfrågan kom om jag ville fortsätta var valet inte så svårt, säger Lisa Östman.

Du kommer ha en ledande roll där du ska kombinera isen med att vara assisterande i ledarstaben, hur ser du på din nya roll?

– Det var den biten som gjorde att jag ville fortsätta. Att få möjlighet att testa en ledande roll känns utmanande och roligt. Jag har fått otroligt mycket från den här föreningen så kan jag ge något tillbaka hade det känts bra.

FAB6994

(Lisa Östman och Villa Lidköping efter sitt tredje raka SM-guld)

I en ny roll väntar nya utmaningar. Att prestera på isen kan Lisa Östman göra i sömnen, där har hon tre raka SM-guld. Nu ska hon dra nytta av sin rutin och försöka peta in nya tankar och idéer i ledarstaben.

– Det blir en helt ny roll som jag på sikt hoppas kunna komma in i. Jag har alltid väldigt höga krav på mig själv så det blir en utmaning i att finna den rollen. Sedan har vi en ny huvudtränare så det blir en utmaning i sig att sätta nya mål och riktlinjer med honom, säger Lisa och fortsätter:

– Jag vill bidra med min rutin och trygghet, de flesta känner mig väldigt väl och jag gillar rak och öppen kommunikation. Dessutom känner jag Johan sedan länge tillbaka så det ska bli kul att se vad vi kan hitta på ihop tillsammans med Christian och övriga runt laget.

Lisa kommer att bli en viktig pusselbit i jakten på att vinna klubbens fjärde raka SM-guld. Övriga lag i Elitserien rustar för vintern och det ser Östman som något positivt.

– Absolut! Det är roligare med tuff konkurrens. Det ska bli spännande att se vad både vi och de andra lagen kan prestera i vinter.

Villa Lidköpings klubbdirektör Jonas ”Sparris” Johansson om Lisas nya roll:

– Lisa har ju genom åren varit en ledarkaraktär i omklädningsrummet. Det känns spännande att få ta del av hennes erfarenheter och kunnande och bidra till vår ledarstab. Lisa betyder mycket i vårt spel och därför är vi såklart extra glada att hon känner sig motiverad att fortsätta satsa även som spelare.


Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se

Dela artikeln