euro story

TV | Sommarbandyskolan 2023

Sommarbandyskolan – upplaga 14 är till ända

För 14:e året i rad så samlas drygt 300 ungdomar från hela landet och utanför landets gränser – för att träna på is, barmark, utföra olika aktiviteter, lyssna på föreläsningar samt träffa nya vänner.

Lägret pågår under två veckor och varje vecka avslutas med internmatcher. En nyhet den här säsongen är att alla deltagare utbildas på “In or outside the box” ett samtalsmaterial med syfte att bidra till respekt och schysst kultur.

Njut av den här filmen som tar oss tillbaka till lägerveckorna i och utanför Sparbanken Lidköping Arena. Filmen presenteras i ett samarbete med www.eurofins.se.

Hanna Ström, HR-chef Eurofins Sverige om samarbetet med Villa Lidköping:
– Villa Lidköpings ungdomsverksamhet motsvarar vår vision kring Testing for life såsom hållbarhet, jämställdhet och hälsa. Vi värnar särskilt om barn och ungdomars hälsa.

> Se filmen här nedan eller här

Bnner


Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se

 

Dela artikeln