Ikväll startar Skridskokul – välkommen frÃ¥n 17.00
/* php edit_post_link(); */ ?>Din tid i föreningslivet startar här – Skridskokul 2023 startar ikväll i Sparbanken Lidköping ArenaÂ
Ikväll startar vi en ny säsong med Skridskokul och tack vare vår huvudpartner Sparbanken Lidköping så kommer varje betalande deltagare få en Villatröja och en Bandyklubba i starten på sitt föreningsliv.
Skridskoskul är främst för tjejer födda 2016-2019 och killar födda 2017-2019. Även äldre barn är välkomna förutsatt att de är nybörjare. Det passar också för dig som redan lärt dig åka lite och som vill bli ännu bättre skridskoåkare. Huvudsaken är att alla ska trivas, träffa nya kompisar, bli en bra kompis och bli duktiga skridskoåkare. För att världens finaste sport sedan ska växa och bli ännu större. Det passar också för dig som redan lärt dig åka lite och som vill bli ännu bättre skridskoåkare och bandyspelare.
Vi startar upp säsongen, fredagen den 13/10:
– Start av Skridskokul (17.00–18.00)
– När barnen har kommit till rätt på isen så blir det en föräldrainformation samt uppstart vid ståplatsläktaren (ca 17.15)
– På plats kan du köpa ett paket med halsskydd och vattenflaska för 200kr samt betala din medlemsavgift
Utrustning
Dessa saker måste du ha för att vara med i Skridskokul:
• Skridskor
• Hjälm med galler
• Halsskydd
Villa Lidköping säljer ett startpaket
På plats kan du köpa ett paket med halsskydd och vattenflaska för 200kr.
Sparbanken Lidköping bjuder på en Villatröja och en Bandyklubba vid betalning av din medlemsavgift (din avgift behöver vara betald innan 13 oktober för att få tillgång till tröja och bandyklubba. Man kan även betala sin avgift på plats och hämta ut sin tröja och klubba).
Betalning
För att delta i Skridskokul så krävs endast en medlemsavgift i Villa Lidköping på 400kr. I den avgiften ingår det licens för barnet men även en rad olika medlemsförmåner men också tack vare Sparbanken Lidköping en Villatröja och en Bandyklubba.
Vill ni testa först innan ni beslutar er om att vara med? Det är lugnt, de första tre tillfällena så får man prova helt kostnadsfritt (tänk på att Villatröjan och Bandyklubban får ni först när ni betalt er medlemsavgift).
Läs mer och bli medlem här >
För mer information eller frågor:
skridskokul@vlbk.se
När du har anmält ditt barn så kommer du få en bekräftelse i ditt mail, i det mailet finns också en länk till betalningen av Skridskokul (medlemsavgiften i klubben).
Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se