P1747569 2

XL Bygg växlar upp – ny silverpartner till Villa Lidköping

XL-Bygg växlar upp samarbetet – ny silverpartner med fokus på ungdomar: Idrotten och allt som det bidrar till även utöver det idrottsliga, i form av bland annat gemenskap och fostran, är en viktig byggsten i vårt samhälle. Vi är oerhört glada och stolta över att kunna göra det genom Villa Lidköping

Villa Lidköping och XL-Bygg har ett flerårigt samarbete som nu alltså tas till nya nivåer. Efter en summering av tidigare samarbetsavtal och två glada parter så väljer nu XL-Bygg att växla upp samarbetet. Det har resulterat i en ny silverpartner till klubben.

– Vi vill gärna vara med och stötta det lokala föreningslivet pÃ¥ de orter vi verkar. Framför allt är det barn- och ungdomsidrott som ligger oss pÃ¥ XL-bygg varmt om hjärtat. Idrotten och allt som det bidrar till även utöver det idrottsliga, i form av bland annat gemenskap och fostran, är en viktig byggsten i vÃ¥rt samhälle. Vi är oerhört glada och stolta över att kunna göra det genom Villa Lidköping, säger Anders Brolin VD XL-bygg Lidköping.

Vid kvällens match mot Sandviken är XL-Bygg även matchvärdar och klubbens marknadsansvarige Jakob Kaufmann utvecklar samarbetet:

XL-Bygg är ett företag som verkligen bryr sig om lokalsamhället via flertalet olika initiativ. I våra diskussioner har man framför allt lyft upp barn- och ungdomsidrotten som hjärtefrågan, och det är väldigt glädjande och viktigt för vår verksamhet att de nu kliver in som silverpartner med fokus på ungdomssidan.

> Vill du också investera i ett brett nätverk med mängder av möjligheter? Läs vår partnerfolder och kontakta jakob.kaufmann@vlbk.se
> Vill du komma i kontakt med XL-Bygg? Klicka här 

p1

p2


Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se

Dela artikeln