FAB0948

Så formas herrlagets ledarstab säsongen 2024/2025

Pelles Fosshaugs ledarkollegor är klara – guldstaben i princip intakt: ”Besitter väldigt mycket kompetens”

Nu står det klart hur ledarstaben till herrlaget kommer att se ut kommande säsong. 

Idag kan vi meddela att ledarstaben är spikad och vi kan med glädje meddela att grunden av den stab som var med och vann SM-guld säsongen 2023/2024 är redo att bygga vidare mot nya guld – med Pelle Fosshaug i spetsen.

– Att få behålla vår stab intakt har varit ett önskemål från såväl vår nya tränare Pelle Fosshaug som från föreningen i stort. Pelle som ny i vår klubb hade ett önskemål om att få med sig förra årets ledare, de har koll på hur allt fungerar i föreningen och den historik som finns i gruppen, säger klubbdirektör Jonas ”Sparris” Johansson och fortsätter:

–  Samtidigt besitter dem väldigt mycket kompetens och både har och kommer bli värdefulla för oss kommande säsong. Klubbens ambition har ju varit att jobba med långsiktighet och kontinuitet och det fortsätter nu alltså även kommande säsong.

Villa Lidköpings ledarstab 2024/2025:

Pelle Fosshaug, huvudtränare
Mattias Nilsson, assisterande 
Peter ”Prinsen” Karlsson, assisterande
Christoffer Abrahamsson, assisterande/videoanalytiker
Mattias Synnergren, målvaktstränare
Kalle Öberg, fystränare
Hasse Bergkvist, materialansvarig
Olle Friman, material
Gunnar Löfgren, material
Claes Wikström, ansvarig radieslip
Fredrik Berglund, slipning/material


Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se

Dela artikeln