

Lisa Östman gravid
/* php edit_post_link(); */ ?>Villa Lidköping kan idag berätta att Lisa Östman inte kommer att spela bandy säsongen 2024/2025. Hon väntar barn och här berättar hon med egna ord sina känslor.
”Jag och min sambo är jätteglada för det nya liv som väntar oss. Vi är tacksamma och ödmjuka inför vad som komma skall. Jag är dessutom väldigt glad och stolt för de säsonger jag fått representera Villa och föreningen kommer alltid ha en speciell plats i mitt hjärta.
Tack till alla fantastiska människor i och runt laget, ni har gjort allt möjligt! Vi ses på läktaren framöver, på återseende!”
Efter SM-guldet 2022 tackade Lisa Östman för sig och avslutade en fantastisk karriär. När sedan Villa Lidköping stod inför en rad tapp under säsongen så blev det aktuellt för en comeback, en comeback som gav mersmak och som benade ut i en helt ny och ledande roll inför säsongen 2023/2024. Resultatet av den? Ett nytt SM-guld. Det fjärde raka.
Idag kan klubben alltså meddela att Lisa får följa kommande säsong från läktarhåll.
Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se