RS88914

Villa besegrade Edsbyn i seriefinalen!

Villa Lidköping vann seriefinalen mot Edsbyn – firar jul som serieledare

Villa Lidköping visade varför de toppar tabellen när de imponerade stort och vann seriefinalen mot Edsbyn på bortaplan med hela 7–3. Det trots att Joel Broberg tvungades utgå på grund av en skada i mitten av den första halvleken.

Med en solid laginsats och sylvasst anfalls- och försvarsspel säkrade Villa inte bara segern utan också en jul i serieledning – nu med fem poängs marginal ner till Edsbyn.

Matchen kunde inte ha börjat bättre för gästande Villa. Redan i den första minuten slog Christoffer Edlund till efter en vacker framspelning från William Arvidsson, och Villa tog ledningen med 0–1. Edsbyn hade knappt hunnit samla sig innan Martin Karlsson utökade till 0–2 i den 12:e minuten, assisterad av Joel Broberg. Tre minuter senare var det dags igen när William Arvidsson, som skulle få en strålande kväll, satte 0–3 efter en smart passning från Felix Pherson.

Edsbyn försökte samla kraft och hittade tillbaka in i matchen när Christoffer Edlund fick sitta av en utvisning. Reduceringen nummer ett kom på en hörna genom Oscar Wikblad i den 27:e minuten och 2–3 löste Oscar med den första halvlekens sista skott – det också på en hörna.

Med Joels skada, i en situation med Joakim Svensk, så tvingades Villa inte bara klara sig utan en av lagets bästa spelare, man fick gå runt på en spelare färre i 45 minuter med ett högt tempo. Något som ger den här segern ett tydligt statement.

I den andra halvleken så visade Villa direkt att de inte hade några planer på att släppa greppet. Bara en minut efter paus gjorde William Arvidsson sitt andra mål för kvällen, assisterad av Christoffer Edlund, och utökade till 2–4. Därefter var det dags för Edlund själv att sätta sitt andra mål, framspelad av Erik Säfström, i den 60:e minuten – på en hörna.

Villa fortsatte visade prov på sin offensiva bredd. William Arvidsson fullbordade sitt hattrick i den 67:e minuten efter en elegant assist från Martin Karlsson, innan Felix Pherson spikade 2–7 på volley, bara två minuter senare på pass från Gustav Friman. Nästan ett identiskt mål från matchen innan mot Sandviken när det var ombytta roller.

Edsbyn fick ett tröstmål i den 81:a minuten genom Albin Bysell Söderkvist, som satte en hörna efter passning från Mattias Larsson. Men Villa var egentligen aldrig hotade och kunde komfortabelt spela av matchen till en övertygande seger.

Värt att nämna är att Edsbyn alltså inte för några spelmål den här kvällen. Ett tecken på Villas tunga defensiv över hela banan.

Segern betyder fem poängs försprång i tabellen och Villa Lidköping kan fira jul som klara serieledare, och det med ett självförtroende som verkligen bådar gott inför den fortsatta säsongen.

– Vi får en mycket bra start på matchen. Det blev en tung avslutning på den första halvleken med skadan på Joel och sedan två hörnmål bakåt. Vi var griniga i paus men samlade ihop oss och bestämde oss och i andra halvlek är vi enormt bra. Vi var väldigt förbereda på oss att försvara oss på det sättet vi gör idag och Edsbyn gör ju inget spelmål, säger Christoffer Edlund efter matchen.

Gustav Friman prisades som matchens lirare och Joel Broberg fick tyvärr lämna matchen efter en smäll i den första halvleken.

I nästa match väntar Annandagsbandyn mot Västerås i ABB Arena innan årets sista hemmamatch spelas den 28 december i Sparbanken Lidköping Arena.

> Säkra dina biljetter till ”En Annan Annandag” den 28/12
> Åk med till Västerås på Annandagen (gratisresa)

LAGUPPSTÄLLNING / MATCHFAKTA 

0-1 Christoffer Edlund (William Arvidsson) 1
0-2 Martin Karlsson (Joel Broberg) 12
0-3 William Arvidsson (Felix Pherson) 16
1-3 Oscar Wikblad (Mattias Larsson) 27 hörna
2-3 Oskar Wikblad (Jesper Granqvist) 47 hörna
—–HALVTID—
2-4
William Arvidsson (Christoffer Edlund) 46
2-5 Christoffer Edlund (Erik Säfström) 60
2-6 William Arvidsson (Martin Karlsson) 67
2-7 Felix Pherson (Gustav Friman) 69
3-7 Albin Bysell Söderkvist (Mattias Larsson) 81 hörna

Hörnor:

Edsbyn: 10
Villa Lidköping: 10

Utvisningar:

Edsbyn: 0x10
Villa Lidköping: 1×10

Publiksiffra: 2272

Så spelar Villa Lidköping: 

Jesper Thimfors (mv)
Felix Pherson – Martin Andreasson – Martin Hammarberg – Ludvig Johansson– Erik Säfström
Joel Broberg – Petter Björling – Martin Karlsson (K)
William Arvidsson – Christoffer Edlund

Avbytare: Victor Petersson, Alfred Malm, Gustav Friman, Tobias Augustsson, Anton Johansson (RMV).

Missa inte information likt denna, ladda hem vår nya Villa-App. Du hittar den om du söker på ”Villa Lidköping” i Appstore och Google Play.


Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se

Dela artikeln