

Tack, Matilda Öhman!
/* php edit_post_link(); */ ?>Matilda Öhman och Villa Lidköping går skilda vägar: ”Många fina vänner och minnen har skapats, och det främsta minnet är såklart finalen 2024”
Efter två säsonger i Villa Lidköping är det nu klart att Matilda Öhman flyttar från Lidköping och ger sig ut på nya äventyr.
– Det har varit två väldigt roliga och inspirerande säsonger. Att komma in i ett redan så etablerat gäng kan kanske vara svårt, men tjejerna har varit väldigt inbjudande och lätta att komma nära – man kände sig delaktig från första stund. Den främsta anledningen till att jag nu flyttar vidare är det geografiska avståndet till familj och vänner. Det har varit tufft att ha så långt att åka och att inte ha dem nära, säger Matilda som efter sitt fösta SM-guld med Villa, har kämpat med en knäskada.
Om du tittar tillbaka på din tid i klubben, hur låter det då?
– Jag började ju med att gå obesegrad genom en hel serie, vilket var ovant för mig, men laget hade hela tiden något att sträva efter, så man blev motiverad. Att dessutom avsluta säsongen med mitt första SM-guld var otroligt roligt och gav verkligen mersmak. Dessvärre åkte jag på en knäskada under försäsongen och fick stå vid sidan resten av säsongen. Det var tufft – men också lärorikt, svara Öhman och berättar mer om sin skada:
Det har varit utmanande att stå vid sidan – något jag inte har gjort förut. Men det känns också lärorikt att få se allt från ett annat perspektiv. Det har varit tufft att tappa fysiken och inte känna igen sin kropp. Det tar lång tid att komma tillbaka, men idag känns det ändå bra, även om det fortfarande är en bit kvar.

(Matilda Öhman och Julia Wallgren efter SM-guldet 2024)
Vad tar du med dig från din tid här?
– Många fina vänner och minnen har skapats, och det främsta minnet är såklart finalen 2024 – den otroliga starten med sex mål på elva minuter och hur roligt det var att spela inför alla Villa-fans som hade tagit sig dit.
Matilda avslutar nu sitt Villaäventyr med att tacka för sig och hon hyllar funktionärerna i Sparbanken Lidköping Arena.
– Något som ofta slår en är hur viktiga alla funktionärer är – de som finns i arenan vid varje match med ett leende på läpparna. Det är verkligen guld värt. Jag vill också rikta ett stort tack till laget och ledarna för två otroligt roliga år.
Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se
