RS8 6001

Villa straffar ifrån en ny final

Villa Lidköping föll efter straffar – stark semifinalinsats mot Edsbyn

Herrarna stod för en stark och imponerande semifinal mot Edsbyn. Efter en intensiv och händelserik match, där Villa gång på gång löste Edsbyns höga press och skapade tryck framåt, fick semifinalen till slut avgöras på straffar.

Villa fick en drömstart på matchen när William Arvidsson satte dit 1–0 redan i den sjunde minuten. Edsbyn svarade snabbt, men Villa fortsatte att spela med bra energi och lyckades gång på gång spela sig ur Edsbyns höga press.

Det gav också utdelning. Felix Pherson gjorde 2–1 i den 17 minuten innan Edsbyn återigen kvitterade. När Ted Hedell senare gav Edsbyn ledningen svarade Villa på nytt och Martin Karlsson satte 3–3 i den 50 minuten.

Matchen stod och vägde – men Villa fortsatte att trycka på.

Edsbyn tog tillbaka ledningen men efter bara ett par sekunder så hade Alwin Andersson fixat 4–4. Samuli Helavuori sedan satte 5–4 för Edsbyn i den 69 minuten och Villa fick jaga på nytt. En jakt man lyckades med.

Alfred Malm kvitterade till 5–5 i den 78 minuten och dramatiken fortsatte i SBB Arena.

Inget av lagen lyckades avgöra under ordinarie tid, inte heller i sudden.

Under den tio minuter långa suddenperioden var det Villa som tog kommandot. Edsbyn hade inte särskilt mycket att säga till om och Villa tryckte på för ett avgörande. Trots ett stort tryck lyckades man dock inte få in bollen bakom Edsbyns målvakt.

I stället skulle semifinalen avgöras på straffar.

Där drog Edsbyn det längsta strået och tog sig vidare till final.

Efter matchen sammanfattade Pelle Fosshaug insatsen:

– Vi tog oss an matchen med bra energi. Vi sa att det var viktigt att jobba hårt och lösa upp pressen, och det lyckades vi med i stort sett hela matchen. Men vi vill vinna matcher. Men det kommer fler matcher.

Och det gör det.

Redan på söndagsförmiddagen väntar nästa match när Villa spelar bronsmatch i Svenska Cupen. Motståndet blir Gripen eller Bollnäs.

Avslag: 11.30.

LAGUPPSTÄLLNING / MATCHFAKTA

1-0 William Arvidsson (Hörna) 7
1-1 Oscar Wikblad (Vadim Arkhipkine) 12
2-1 Felix Pherson (Martin Karlsson) 17
2-2 Ted Hedell (Jesper Granqvist) 19
2-3 Ted Hedell (Robin Öhrlund) 37
—–HALVTID—–
3-3 Martin Karlsson (Tobias Augustsson) 50
3-4 Albin Bysell Söderkvist (Jesper Granqvist) 58
4-4 Alwin Andersson (Felix Pherson) 59
4-5 Samuli Helavouri (Robin Öhrlund) 69 hörna
5-5 Alfred Malm (Erik Säfström) 78
—–FULLTID—–
5-5
—–SUDDEN—–
5-7
—–STRAFFAR—–

Hörnor:

Villa Lidköping: 11
Edsbyn: 10

Utvisningar:

Villa Lidköping: 3×10 / 3×5
Edsbyn: 1×5 / 1×10

Publik: 1176

Så spelade Villa Lidköping:

Jesper Thinmfors  MV
Felix Pherson – Theo Lewerin – Martin Hammarberg – Ludvig Johansson – Erik Säfström
Martin Karlsson (K) – Petter Björling – Tobias Augustsson
Alfred Malm – William Arvidsson

Avbytare: Karl Larsson, Oskar Hulthammar, Alwin Andersson, Jerker Ortman, Rasmus Karlsson (RMV).


Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se

Dela artikeln