Villa kvitterade till 1-1 i semifinalserien!
5 mars 2013 19:15
10-2 (6-0)
Storseger i andra semifinalen
– Det blev en härlig urladdning!
När Villa Lidköping och Sandviken drabbar samman är det ofta SAIK som drar igång för fullt inledningsvis. Så var det också i Sparbanken Lidköping Arena i inledningen av andra semifinalen. Gästerna tog ledningen med 1-0 och hade bud efter fler mål. Ingen av de 4 496 på läktarna kunde då tro att Villa skulle stå som segrare med hela 10-2 (4-2).
– Vi vet att Sandviken alltid är vassa i början. I ärlighetens namn var vi nöjda med utdelningen i första halvlek och att vi kunde ha ledningen i paus, summerade Linus Rönnqvist, en av hjältarna i hemmalaget.
Sandviken började även andra halvlek bra och var ytterst nära att reducera. Men blev det dock 5-2 och stort hemmajubel. När sedan Villa vände ett ribbskott från Sandviken och istället för 5-3 blev det sekunderna efter 6-2 och där var matchen avgjord.
– I det läget kändes det avgjort och vi kunde mer eller mindre spela av matchen, sade en mycket nöjd Ari Holopainen.
Många får beröm
Över hela matchen gjorde förstås Villa en kanoninsats. Att vinna med så stora siffror mot ett så bra lag som Sandviken är imponerande. Ändå är det så att det ”bara” är 1-1 i denna matchserie där finalplatsen står på spel.
Många får högt betyd. Daniel Anderssons insats kan inte nog uppskattas och han utsågs till bäste hemmaspelare. Några magiska insatser minns vi särskilt. David Karlsson gjorde tre mål och det måste förstås också nämnas. Lagkaptenen Jesper Bryngelsson var bättre än på länge och gjorde själv fyra mål.
– Det kändes att det här var vår match även om det var lite trögt i början. Att få sätta några mål själv är givetvis härligt, sade Jesper.
Jesper Eriksson har vuxit den senaste tiden och var också bra denna kväll. Martin Berggren i målet gjorde en rad viktiga ingripanden och vann utan tvekan målvaktsmatchen den här kvällen. Patrik Hellman drog på sig två utvisningar och lagledningen valde att låta Patrik vila efter den sista tiominutaren. Linus Rönnqvist fick därför en roll han inte är helt van vid, men löste det perfekt.
– Det var bara att gilla läget och jag tyckte det gick bra, tyckte Linus.
Nu väntar alltså en tredje match i Arenan på fredag kväll.
– Det var bra stämning ikväll, men jag hoppas på ännu på ännu bättre tryck på fredag. Det ger oss extra energi, säger Rönnqvist.
Bengt Andersson
Målskyttar
0-1 Christoffer Edlund, straff 4
1-1 Daniel Andersson (Martin Johansson) 18
2-1 Jesper Eriksson 22
2-2 Jesper Hvornum (Ted Haraldsson), hörna 24
3-2 David Karlsson (Daniel Andersson) 35
4-2 Jesper Bryngelson (David Karlsson) 39
——–halvtid——–
5-2 Jesper Bryngelson (Daniel Andersson) 51
6-2 David Karlsson (Patrik Gustafsson) 59
7-2 Jesper Bryngelson (Daniel Andersson) 65
8-2 David Karlsson, straff 75
9-2 Jesper Bryngelson 78
10-2 Martin Johansson (Daniel Andersson), hörna 80
Hörnor
Villa Lidköping: 8
Sandviken: 11
Utvisningar
Villa Lidköping: 2×10, 1×5
Sandviken: 2×10
Publik: 4496
Vinnande lottnummer i 50/50-lotteriet: 41152 (Vinst: 40.580 kr)
Domare: Ulrik Bergman, Carl-Johan Vilsson, Jonas Jonsson, Christoffer Aidesjö Lindfors.
Villa tog revansch inför storpublik
Villas laguppställning:
3 Patrik Hellman4. Daniel Skoog
5 Linus Rönnqvist
8 Patrik Gustafsson9 Erik Rosengren
10 David Karlsson
11 Simon Artig
12 Tim Persson14 Henrik Larsson
21 Jesper Bryngelson
24 Martin Johansson
25 Tobias Nyberg
28 Pär Törnberg
32 Martin Berggren44 Martin Hagman
71 Johan Malmqvist
75 Jesper Eriksson
83 Daniel Andersson
92 Petter Björling
93 Joakim Bergqvist