nyheter default

Rapport från Årsmötet 2017!

Vid årsmötet med Villa Lidköping BK konstaterades att verksamhetsåret 2016-17 varit lyckosamt på många sätt. Med 33 lag i seriespel är Villa Lidköping världens största bandyförening. Framgångarna både när det gäller elit-, dam- och ungdomsverksamhet har också varit stor. Ekonomiskt blev det överskott på 300 000 för det gångna året.

-Föreningen kan visa upp både en stark elitverksamhet och bredd med väldigt många engagerade i olika led, konstaterade ordföranden Rogher Selmosson när han hälsade välkommen till Restaurang Villa och föreningens 83:e årsmöte. Ett 50-tal medlemmar var på plats och möte leddes av Kenth Lindström.

 

Seger i Svenska cupen

Sommarbandyskolan och öppen ispremiär med All Star team-motstånd inledde som vanligt verksamhetsåret. Sommarbandyskolan lockade 300 ungdomar och insamlingen till ”Bissen Brainwalk” vid ispremiären gav 100 000 kr till hjärnforskningen.

Sportsligt började också året bra för elitlaget. Svenska cupen avgjordes åter i Lidköping och denna gång med Villa Lidköping som cupmästare. World cup gav finalplats.

Elitserien blev också framgångsrik och för första gången i nuvarande tappning blev det serieseger för Villa. I kvartsfinalen besegrades Vänersborg i tre raka matcher. I semifinalen blev det förlust i tre raka matcher mot Bollnäs.

Bra sportslig underhållning och fina matcharrangemang har tilltalat en stor publik under året. A-lagets hemmamatcher lockade 58 664 besökare på 17 matcher, ett snitt på 3 451 att jämföra med 58 681 på 17 matcher föregående säsong då snittet var 3 452.

Många Villaspelare har varit uttagna i olika landslag med VM-guld till Daniel Andersson, Jesper Eriksson och Martin Johansson som främsta merit.

David Karlsson och Petter Björling kom under spelåret upp i 200 matcher för Villa Lidköping och Jon Karlsson och Christoffer Norin i 100 matcher. David Karlsson vann Elitseriens skytteliga.

 

Damerna till elitserien

Damlaget vann Allsvenskan övertygande och spelar nästa säsong i Elitserien.

F17 blev seriesegrare i Flickallsvenskan, tog SM-guld samt segrade i World Cup.

I F17-landslaget var Villa representerat av Maja Hellqvist som vann VM-guld i Irkutsk.

 

Bred junior- och ungdomsverksamhet

Juniorverksamheten har varit bred och både P 16, P 18 och J 20 gick till slutspel. Många unga spelare har också varit uttagna i olika landslag. Vid årets bandygala utsågs Joel Broberg till Årets junior.

Under året har det varit 24 ungdomslag i seriespel, fyra fler än året innan. Dessa har fördelats på tre flicklag, sju P 9, fem P 10, fem P 12 och fyra P 14.

Stor aktivitet

Utöver det rent bandymässiga kan Villa Lidköping se tillbaka på ett år med många aktiviteter. Grupper som ansvarat för sport, ekonomi, samhällsengagemang, marknad och kommunikation visar upp stor engagemang på olika håll.

 

Ekonomiskt överskott

Föreningen omsatte under året 17,3 miljoner kronor. Det ekonomiska överskottet blev 300 000 kr. Tillsammans med Villa Restaurang AB, som är ett helägt dotterbolag till föreningen, omsatte koncernen 23,9 milj kr. Restaurangen har haft en bra utveckling under verksamhetsåret. Förutom arrangemang vid Villa Lidköpings hemmamatcher har det varit olika evenemang i arenan där restaurangen har varit engagerad. Näringslivsgalan, Hundutställning, Power Meet, Sparbankens stämma och Stjärnklart är några exempel.

 

Nya styrelsen

Alf Almqvist och Bengt Andersson hade båda avsagt sig omval och lämnade styrelsen efter många år. Nyvald i styrelsen blev Lennart Johansson. Rogher Selmosson omvaldes till ny ordförande. Ingrid Fasth och Daniel Belander omvaldes på två år. Kvarstående i styrelsen är Elin Eriksson, Gabriella Fernhag, Per Alexandersson, Per Sundling och Mattias Nilsson.

Bildtext: Villa Lidköpings ordförande Rogher Selmosson hälsar Lennart Johansson välkommen åter till föreningens styrelse.

 


Bengt Andersson
Rasmus Abrahamsson

Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se

Dela artikeln