

DAM: inför AIK Bandy på annandagen!
/* php edit_post_link(); */ ?>Stockholmsbesök på annandagen: ”Det gäller bara att kriga”
Annandagsbandy och AIK Bandy kommer på besök när damlaget ska spela ny elitseriematch på hemmaplan.
– Jag tycker att vår känsla är bra, alla är pigga i benen efter lite julledigt så det ska bli kul att få dra igång igen, säger Elin Sundqvist, ett av damlagets nyförvärv denna säsong.
AIK kommer till Lidköping med ett stjärnspäckat lag, fyra landslagsspelare med bland annat Linda Odén som har 7 (!) VM-GULD och Frida Erlandsson som har 5 VM-GULD på sin meritlista. Laget från huvudstaden har värvat friskt inför den här säsongen och får givetvis ta på sig ett stort favoritskap.
– Det är ett bra motstånd med många duktiga och skickliga spelare, det kommer att bli en tuff match för oss men det gäller bara att kriga, säger Elin.
Villa Lidköping presterade bra bandy i den senaste omgången när laget ställdes mot Sandviken i en viktig match. Tyvärr så tog laget inte vara på sina målchanser i den matchen och SAIK vann med 4-2.
– Vi var inte nöjda eftersom det var en viktig match för oss att vinna, de vi tar med oss är att vi skapar bra lägen men däremot gäller det att vi sätter alla chanser vi kan få imorgon.
Ja, mot ett så tufft motstånd som AIK så kommer varje målchans vara extremt viktig. AIK Bandy är det tätaste laget i serien med endast 13 insläppta mål på 5 matcher.
Matchstart är 13.00 och spelas alltså innan herrlaget i Sparbanken Lidköping Arena – varmt välkomna och se på elitseriebandy, hela dagen.
Matchfakta:
Match: Elitserien, omgång 6
Lag: Villa Lidköping BK – AIK Bandy
Var: Sparbanken Lidköping Arena
Tid: 13.00
Liverapportering: ELITRAPPORT >>
Liverapportering: VLBKLIVE >>
Villa Lidköpings laguppställning:
Presenteras senare.
Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se