FAB0208

Läs Villa Lidköpings Årsredovisning och Koncernredovisning

Villa Lidköping BK världens största bandyförening 2018/19 ett mycket bra år både sportsligt och ekonomiskt

Villa Lidköping BK kan se tillbaka på säsongen 2018-19 som den bästa i föreningens historia sportsligt och bland de bättre ekonomiskt. 

Verksamhetsåret 2018-2019 får sammanfattas som ett mycket bra år genom att föreningen äntligen – i femte SM-finalen – fick lyfta SM-bucklan. Det blev även vinst i World Cup. Dessutom spelade föreningens J-20 lag SM-final och damlaget semifinal. Villa Lidköping  har också vunnit World Cup med F17 och Svenska cupen med P18.

Med våra 32 lag i seriespel under året har vi  även i år varit världens största bandyförening.

Ekonomiskt har det varit ett lyckat år där föreningen och de båda bolagen för 2018-19 visar en nettoomsättningen på drygt 31 miljoner kronor. Årets resultat är 473 984 kronor. Det innebär att moderföreningen nu har ett eget kapital på drygt två miljoner kronor.

Klicka här för att läsa Villa Lidköpings Årsredovisning och Koncernredovisning >>


Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se

Dela artikeln