

Johan Sixtensson om skadeläget i herrtruppen
/* php edit_post_link(); */ ?>Därför saknas Felix Pherson och Erik Säfström: ”Inte disponibla för tillfället”
Under Villa Lidköpings ispremiär saknades Felix Pherson och Erik Säfström då båda ytterhalvorna står på rehablistan efter skador som spelarna ådragit sig under försäsongen. Johan Sixtensson ger oss en kommentar.
– Erik har problem med ett knä och kommer idag in på en magnetröntgen så att vi får svart på vitt vad det är för skada, säger Sixtensson och fortsätter:
– Felix har en bristning i baksida lår, en skada som han ådrog sig på en träning för någon vecka sedan. Båda spelarna har varit ute på isen men inte tränat med övriga laget.
Skadeläget påverkar givetvis truppen inför helgens matcher – Mästarcupen i Västerås mot AIK Bandy, Edsbyn/Västerås.
– Spelarna är inte disponibla för tillfället men vi har en stark trupp och det ska bli spännande att få möta såhär bra lag, tidigt på säsongen, avslutar Johan.
Så spelas Mästarcupen:
Fredag 2/9
17.00 | Villa Lidköping – AIK
19.00 | Västerås SK – Edsbyns IF
Lördag 3/9
13.00 | Förlorare 1 – Förlorare 2
15.00 | Vinnare 1 – Vinnare 2
Matcherna spelas 2×45 minuter med spolning i halvtid och mellan matcherna. Slutar en match oavgjort väntar förlängning 1×10 minuter enligt Sudden Death-principen. Är resultatet fortsatt lika väntar straffavgörande. 5 straffar var, sedan omgång för omgång.
Bandypuls och VLT livesänder alla fyra matcher, vilket ger en möjlighet att alla bandysupportrar har möjligheten att se bandy i absolut världsklass.
Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se
