Villa Lidköping kopplade greppet om kvartsfinalserien..
18 februari 2018 17:00
8-3 (5-2)
Många olika målskyttar när Villa Lidköping kopplade greppet om kvartsfinalserien: ”Både yngre och äldre var bra idag”
Vilken underhållning det bjöds på när Villa Lidköping vann den andra kvartsfinalen mot VSK – komfortabel seger med 8-3 inför 3 100 åskådare.
Det var bortalaget som öppnade målskyttet. Jesper Thimfors fick agera med en benparad på ett lågt skott, bollen gick till en retur som Tobias Holmberg petade in.
Därefter var det hemmalaget som radade upp fina målchanser men hade inte den sista lilla skärpan. Något som ändrades efter kvitteringsmålet. Tio minuter senare satte Joel Broberg hemmalaget i förarsätet efter en magisk passning från kvällens lirare, Johan Esplund.
Johan stod för fem poäng och hade en riktigt bra dag på jobbet. Johan höll sig även framme på en hörnretur och skickade in halvtidsresultatet till 3-1.
– Det är så kul att se, idag är det en bra mix med både äldre och yngre som verkligen är bra, sa Jesper Eriksson efter matchen.
I den andra halvleken var Villa Lidköping riktigt bra och det gav utdelning. Laget fick en drömstart med både 4-1 och 5-1 inom loppet av två minuter. Västerås reducerade dock ett par minuter senare men närmre kom aldrig de grönvita.
Villa Lidköping tuggade på, hade en oerhört tät och fin defensiv, blandat med fina anfallskombinationer.
– Andra halvlek är vår halvlek, helt klart. Det är då vi avgör matchen och spelar ut. Vi har väl 8 olika målskyttar idag eller något, det har nog aldrig hänt i Villa förut, säger Jesper.
Jesper har helt rätt, Villa Lidköping stod för åtta mål denna kväll och det var åtta olika målskyttar – Ruskigt imponerande.
Matchen slutar 8-3 och det var just Jesper Eriksson som fick avsluta målskyttet i hemmalaget när han bombande upp en hörna i krysset.
– Det var skönt för självförtroendet att sätta dit den, det var en riktig klackträff som satt fint.
I och med segern så har nu Villa Lidköping matchboll på onsdag i den tredje kvartsfinalen. Matchen spelas i ABB Arena och startar 19.00. Åk gärna med supporterbussen och heja fram laget till en semifinalplats.
Målskyttar:
1-0. Tobias Holmberg (Robin Folkesson) 3
1-1. Tim Persson (Petter Björling) 12
2-1. Joel Broberg (Johan Esplund) 26
3-1. Johan Esplund
—–HALVTID—–
4-1. Felix Phersonn (Petter Björling) 50
5-1. Christoffer Norin (Johan Esplund) 51
5-2. Ted Bergström (Martin Landström) 55
6-2. William Arvidsson (Johan Esplund) 66
7-2. David Karlsson (Jesper Eriksson) 77
8-2. Jesper Eriksson (Johan Esplund) 85
8-3. Ted Bergström (Robin Folkesson) 88
Hörnor:
Villa Lidköping: 11
Västerås SK: 8
Utvisningar:
Villa Lidköping: 1×10
Västerås SK: 0x10
Laguppställning:
Målvakt:
Jesper Thimfors
Försvarare:
Petter Björling
Martin Andreasson
Martin Johansson
Ludvig Johansson
Felix Pherson
Mittfältare:
Martin Karlsson
Jesper Eriksson
Johan Esplund
Anfallare:
Joel Broberg (Jr)
David Karlsson
Avbytare:
Tobias Backman
Tim Persson
William Arvidsson (Jr)
Christoffer Norin
Jon Karlsson (Rmv)
Rasmus Abrahamsson
Rasmus.abrahamsson@vlbk.se
www.vlbk.se